04.11.2025

Prenájom obchodných priestorov: Aké sú aktuálne trendy?

Trh s prenájmom obchodných priestorov na Slovensku prechádza zaujímavým obdobím. Napriek miernemu ochladeniu spotrebiteľského dopytu sa retail sektor vyvíja smerom k väčšej efektivite, flexibilite a regionálnej diverzifikácii. Nájomcovia aj prenajímatelia sa snažia prispôsobiť novej realite. Hľadajú modely, ktoré spájajú nižšie prevádzkové náklady, rýchlu realizáciu a atraktívne lokality.

Retail parky ťahajú výstavbu aj prenájmy

Kým výstavba veľkých nákupných centier sa spomalila, retail parky zažívajú rekordný záujem. Do konca roka 2025 by malo na Slovensku pribudnúť 9 retail parkov s celkovou prenajímateľnou plochou viac ako 61 000 m², vrátane dvoch s výmerou and 10 000 m2 a to OC Klokan Žilina a Retail Park Podunajská brána. Rok 2026 prinesie ďalších približne 80 000 m² v 14 projektoch, pričom ich počet sa môže ešte zvýšiť.

Podľa odborníkov z Cushman & Wakefield je tento trend dôsledkom nasýtenia trhu veľkými obchodnými centrami. Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou plochou retailu na obyvateľa v strednej a východnej Európe. Retail parky tak logicky zapĺňajú medzery v menších mestách a mikroregiónoch, kde je dopyt po dostupnom nákupe základných potrieb bez nutnosti cestovať do väčších miest.

Pre nájomcov predstavujú retail parky ideálny spôsob, ako expandovať rýchlo a efektívne, pri nižšom nájomnom a menších prevádzkových nákladoch. Developeri a investori ich zase uprednostňujú vďaka nižším vstupným nákladom, jednoduchšej výstavbe a rýchlej návratnosti investície.

Opatrná expanzia a nové značky na trhu

Napriek opatrnej nálade retailerov plánuje tento rok na Slovensko vstúpiť viacero značiek. Medzi nimi Kiko Milano (Taliansko), Worldbox (Poľsko), Smyk, Müller, Victoria’s Secret, Woolworth či Adidas, ktorý plánuje návrat kamenných predajní. Ich prítomnosť potvrdzuje, že Slovensko zostáva zaujímavým trhom , najmä v segmentoch drogérie, módy a diskontného predaja.

Napriek tomu odborníci upozorňujú, že expanzia je dnes opatrnejšia. Dôvodom sú ekonomické faktory, ako zvýšená DPH a nová transakčná daň, ktoré tlačia na marže, ako aj pretrvávajúca vysoká inflácia a úrokové sadzby. Tie zvyšujú náklady na financovanie a predlžujú návratnosť nových projektov. Retaileri preto viac kalkulujú s rizikami a hľadajú stabilné lokality s vysokou návštevnosťou a predvídateľnými nákladmi.

Spotrebiteľ sa mení, retail reaguje

Z pohľadu spotrebiteľa dominuje trend cenovej citlivosti a orientácie na praktický, rýchly nákup. Zákazníci redukujú impulzívne výdavky a sústreďujú sa na základné potreby. To posilňuje pozíciu diskontov, drogérií a potravinových reťazcov, ktoré sú hlavnými nájomcami retail parkov.

Zároveň rastie význam zážitkového nakupovania, najmä vo väčších mestách. Moderní spotrebitelia očakávajú atraktívne prostredie, gastronómiu a zónu oddychu. Prenajímatelia preto do svojich projektov vnášajú viac mixu služieb, gastrokonceptov a doplnkových funkcií, ktoré podporujú návštevnosť a lojalitu zákazníkov.

Zdieľajte článok

Adriana Vlasatá
Adriana Vlasatá
Marketing Specialist

Adriana vyštudovala žurnalistiku a je súčasťou Cushman & Wakefield od roku 2024. Pracovala v oblasti médií a sociálnych sietí. V Cushman & Wakefield sa venuje marketingu a PR.