Elokované pracovisko

Definícia

Elokované pracovisko predstavuje moderný pracovný prístup, ktorý sa odlišuje od tradičného pracovného modelu.  V podstate elokované pracovisko poukazuje na situáciu, kedy zamestnanec vykonáva svoje úlohy mimo tradičných pracovných priestorov, často priamo z pohodlia svojho domova (homeofficu), kaviarní, coworkingových priestorov alebo dokonca z iného mesta či krajiny.

Popis

Tento špecifický model práce začal vystupovať do popredia s rozvíjajúcim sa technologickým pokrokom a digitalizáciou. V súčasnosti existuje viacero pracovných sektorov, ktoré nám umožňujú vykonávať prácu mimo nášho pracoviska, ako napríklad IT, marketingové odvetvie či grafický dizajn a iné. 

Medzi hlavné výhody elokovaného pracovného modelu radíme hlavne flexibilitu a úsporu nákladov, či už pre zamestnanca alebo zamestnávateľa. Elokovaný druh práce môže zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, keďže zamestnanci nemusia tráviť čas cestovaním do práce a môžu si prispôsobiť svoje pracovné prostredie svojim potrebám. 

Naopak, firmy môžu ušetriť na nákladoch spojených s prevádzkovaním kancelárskych priestorov. Jednou z výziev, ktoré tento druh práce prináša, je technologická závislosť. Akonáhle pracujete mimo klasického pracoviska, musíte sa spoliehať na to, že vám všetky technické náležitosti budú musieť fungovať bezchybne.

Zdroj: Adobestock.com
Zdroj: Adobestock.com


Zdieľajte článok