Developer

Definícia

Ide o spoločnosť, ktorá financuje a zastrešuje stavbu. Zväčša sa o projekty stará “od piky”. Developer kúpi pozemok alebo budovu, ktorú chce prerobiť a priebežne dohliada na všetky potrebné úkony v stavebnom alebo rekonštrukčnom procese, až po predaj novým majiteľom. 

Popis

Developer je zodpovedný za výstavbu nehnuteľnosti od začiatku do konca. Má na starosti zabezpečenie financovania, plánovanie projektu, dohľad nad výstavbou a najímanie potrebných strán na výstavbu budovy.

Developer je označenie pre niekoho, kto stavia nehnuteľnosť od nuly – buď zo surovej pôdy, alebo zbúraním existujúcej stavby a jej následnou rekonštrukciou. 

Realitný developer je väčšinou súčasťou veľkého tímu a jeho úlohou je aj spolupráca s architektmi, dodávateľmi, realitnými maklérmi a mnohými ďalšími odborníkmi. Pre úspešný projekt je dôležitá dobrá interakcia a medziľudská komunikácia.

Aj keď mnoho ľudí si pojem developer zamieňa s pojmom investor, existuje určitý rozdiel medzi týmito definíciami. Zatiaľ čo developer je zodpovedný za celú stavbu a realizačný proces, realitný investor je ten, kto kúpi už hotovú nehnuteľnosť od developera. Investor vo väčšine prípadov nakupuje projekt v stave, ktorý umožňuje okamžitú možnosť investície. Spravuje majetok tak, aby generoval príjem.  

Zdroj: Dreamstime.com
Zdroj: Dreamstime.com

Zdieľajte článok