Realitný trh

Definícia

Na realitnom trhu nájdeme byty, domy, pozemky, komerčné nehnuteľnosti, priemyselné objekty a iné podobné stavby. Najčastejšie operácie, ktoré na tomto druhu trhu prebiehajú sú predaj, správa a prenájom. Realitný trh, ako taký, rozdeľujeme na tuzemský a globálny. Realitné kancelárie, developeri, sprostredkovatelia, banky a jednotlivci, sú hlavnými aktérmi na realitných trhoch. 

Popis

Rozdelení realitného trhu je mnoho. Poznáme päť základných delení, ktoré nám bližšie špecifikujú to, o aký realitný trh sa jedná.

  1. Podľa druhu nehnuteľností: Ako sú byty, domy, pozemky, komerčné nehnuteľnosti, priemyselné objekty a iné.
  2. Podľa miesta: Miestne, regionálne alebo medzinárodné.
  3. Podľa typu transakcie: Predaj, kúpa, prenájom alebo výstavba.
  4. Podľa účastníkov: Realitný trh sa môže deliť podľa účastníkov, ako sú realitné kancelárie, developeri, sprostredkovatelia, banky a jednotlivci.
  5. Podľa zamerania: Napríklad trh s luxusnými nehnuteľnosťami, trh s investičnými nehnuteľnosťami alebo trh s nehnuteľnosťami určenými pre špecifické skupiny ľudí.

Trh rozdeľujeme podľa jednotlivých kritérií hlavne kvôli tomu, aby sme boli lepšie schopní predikovať trendy a marketingové stratégie. A taktiež, aby sme efektívnejšie vedeli daný trh rozanalyzovať. 

Tuzemský realitný trh

Domáci, alebo inými slovami, tuzemský realitný trh, poukazuje na nákup, predaj, prenájom nehnuteľností v konkrétnej krajine alebo v štáte. Jedná sa o všetky pohyby na trhu s nehnuteľnosťami vrátane dopytu a ponuky na národnom trhu. 

Stav a vývoj domáceho realitného trhu je ovplyvnený ekonomickou situáciou v danej krajine, populáciou, úrokovými sadzbami, zmenou cenovej hladiny a inými, politicko-ekonomickými a spoločenskými faktormi, ktoré práve na danom území prebiehajú. 

Regionálny realitný trh

Na rozdiel od tuzemského trhu je ten regionálny realitný trh zameraný na nákup, predaj a prenájom nehnuteľností v rámci konkrétneho geografického regiónu ako napríklad mesto, kraj, obec a vidiecka oblasť. Regionálny trh je viac lokalizovaný a obmedzený na špecifickú oblasť v rámci krajiny, kdežto tuzemský trh skôr poukazuje na trh na národnej úrovni.

Trh nehnuteľností na regionálnej úrovni  je ovplyvnený najmä miestnymi ekonomickými podmienkami, pracovnými príležitosťami, rozvojom infraštruktúry, územnými predpismi a špecifickými faktormi pôsobiacimi v danom regióne.

Vývoj realitného trhu sa mení vzhľadom k ekonomickému vývoju danej krajiny. Ak sa krajina nachádza vo fáze krízy, s vysokou pravdepodobnosťou nebude ani realitný trh prosperovať. Naopak, ak sa ekonomika krajiny nachádza vo fáze expanzie, s veľkou pravdepodobnosťou bude aj trh s nehnuteľnosťami “rozkvitať”

Pexels.com
Pexels.com

Zdieľajte článok