Mrakodrap

Definícia

Mrakodrap je veľká budova s mnohými poschodiami, ktorá sa vyznačuje vysokou výškou. Slúži ako obytná budova alebo komerčná budova (napríklad administratívna). Jej výška dosahuje nad 150 m. 

Popis

Aby bola budova považovaná za skutočný mrakodrap, musí byť samonosná a musí obsahovať aspoň 50 % obytnej plochy. To vylučuje, aby sa vyhradené vyhliadkové veže a iné vysoké stavby kvalifikovali ako mrakodrapy. 

História mrakodrapov

Za prvý skutočný mrakodrap sa považuje Home Insurance Building v Chicagu, ktorý bol postavený v roku 1885. Táto budova mala 10 poschodí a dosahovala výšku 42 metrov. Bol to prvý mrakodrap postavený s oceľovou konštrukciou, čo umožnilo dosiahnuť takú vysokú výšku.

V nasledujúcich desaťročiach sa postavilo veľké množstvo mrakodrapov po celom svete, najmä v Spojených štátoch, kde sa začala rozvíjať moderná architektúra. V roku 1901 sa postavil prvý mrakodrap v New Yorku, Park Row Building, s výškou 38 metrov a 15 poschodí. V roku 1930 bol postavený Empire State Building, ktorý bol v tom čase najvyššou budovou na svete s výškou 381 metrov a 102 poschodiami.

V priebehu 20. storočia sa mrakodrapy stávali stále vyššími a sofistikovanejšími. V roku 1970 bol postavený World Trade Center v New Yorku, ktorý bol v tom čase najvyššou budovou na svete s výškou 417 metrov. 

Aká je konštrukcia mrakodrapov?

Moderné mrakodrapy sa v súčasnosti stavajú najmä z materiálov ako sú oceľ a sklo. Oceľové konštrukcie sú často používané pre ich pevnosť a flexibilitu, čo umožňuje veľkú výšku a veľký počet poschodí. Sklenené fasády sú zase obľúbené pre ich estetický vzhľad a preto, že umožňujú dostatok denného svetla do interiéru.

Súčasné mrakodrapy sa tiež vyznačujú používaním moderných technológií a ekologických riešení. Napríklad, mnohé mrakodrapy využívajú solárne panely na výrobu energie, zelené strechy a vetranie na reguláciu teploty, a systémy na úsporu vody.

Konštrukcia mrakodrapu vyžaduje špecializované znalosti a zručnosti, pretože mrakodrap musí byť schopný odolať silným vetrom a seizmickým pohybom, a musí byť dostatočne pevný na to, aby uniesol váhu budovy a jej obyvateľov.

Kde možno nájsť mrakodrapy?

Mrakodrapy sa nachádzajú hlavne v mestách, najmä v metropolitných oblastiach ako sú napríklad New York, Dubaj, Hong Kong atď. V súčasnosti sa v mnohých mestách po celom svete stavajú nové mrakodrapy, ktoré sa pýšia vysokou architektúrou, inovatívnymi technológiami a ekologickými riešeniami. 

Mrakodrap na Slovensku

Aj na Slovensku už rastie prvý slovenský mrakodrap. Ide o Eurovea Tower v Bratislave, ktorého výška už čoskoro dosiahne svoj vrchol 168 metrov.

Kde sa nachádza najvyšší mrakodrap na svete?

Najvyšší mrakodrap na svete je v súčasnosti Burdž Chalífa v meste Dubaj v Spojených arabských emirátoch s výškou 828 metrov.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Zdieľajte článok