24.07.2020

Čo je to coworking, ako funguje a aké sú jeho plusy a mínusy?

Coworking je štýl práce, pri ktorom ľudia vykonávajú na sebe nezávislé aktivity v zdieľanom pracovnom priestore. Nepracujú pritom na spoločných úlohách a nemusia pracovať ani v jednej firme. Coworking space ponúka moderný spôsob práce. Takéto spoločné priestory radi využívajú ľudia, ktorí by inak pracovali z domu alebo potrebujú priestor len na určitý čas.

Ako coworking funguje? 

Väčšina coworkingových priestorov funguje na báze prenájmu konkrétneho miesta alebo zasadačky na vopred dohodnutý čas. Niektoré spoločné kancelárie nemajú presne určený počet stolov, ale priestory sú otvorenejšie a prenájom sa preto ráta. Každý coworkingový priestor má svoje špecifikácie. Niektoré fungujú v rámci kancelárskych budov ako samostatné priestory so svojimi podmienkami nájmu. Ostatné fungujú ako samostatné budovy určené pre danú službu. 

Coworkingové priestory sú priestormi budúcnosti. Radi ich využívajú najmä freelanceri, rôzni IT špecialisti, účtovníci, právnici, tlmočníci, ale aj startupisti. Tým, že tieto sektory sa čoraz viac rozvíjajú, je predpoklad, že bude po coworkingových miestach aj naďalej vysoký dopyt. 

Benefity coworkingu 

Finančné úspory 

Využitie zdieľanej kancelárie prinesie oproti prenájmu vlastných priestorov výraznú finančnú úsporu. Vďaka pozitívnemu vplyvu na efektivitu práce prináša aj vyšší zisk. Výhodou coworkingu je možnosť prenájmu na určitý čas. Pracovné miesto si môžete prenajať už od jedného dňa, čo vám pomôže redukovať a riadiť vaše náklady oveľa efektívnejšie. Takže skvelá príležitosť pre vašu dokonalú prácu.  

Zaujímavé pracovné prostredie 

Okrem vzťahového efektu a jeho prirodzene kladného vplyvu na efektivitu medzi plusy coworkingu patria aj vhodné pracovné podmienky na samostatnú prácu na vlastnom pracovnom mieste. 

Coworking je však výhodné využiť aj pri väčších projektoch, kde je potrebná spolupráca. Zdieľaný priestor tak poskytuje možnosť vzájomnej komunikácie a zdieľania nápadov. 

Okrem potrebného vybavenia kancelárskym nábytkom, technikou a internetom, nájdete v priestoroch pre coworking aj odpočinkovú zónu na prípravu nápojov a občerstvenia a možnosti prenájmu samostatných uzavretých kancelárií alebo väčších zasadacích priestorov. 

Spoločným menovateľom sú sklenené steny, ktoré umožňujú prúdenie prirodzeného svetla celým interiérom, čím vytvárajú svetlú a príjemnú atmosféru.

Priestor na sústredenú prácu 

Aj tí najdisciplinovanejší pracovníci, ktorí pracujú na voľnej nohe a potrpia si na nezávislosť a pohodlie domova, často pocítia akútnu potrebu coworkingu v čase, len čo sa zmenia domáce pomery. 

Najčastejším dôvodom býva zmena sociálneho postavenia. Keď je napríklad potrebné, aby v byte bol niekto iný, prípadne príde dieťa, ktoré s partnerkou na materskej vedia narušiť aj tú najlepšiu pracovnú morálku. Náklady na kanceláriu sú vysoké a coworking prichádza ako zdravá alternatíva

Spoločenské vyžitie 

Coworking ponúka aj možnosti spoločenského či športového vyžitia, posedenie na priestrannej terase a príjemný relax v chill out zóne. Priestor tak vytvára príjemné a pozitívne prostredie, kde ľudia radi trávia čas. 

Priestor na spoluprácu 

Osamelé práce je často možné kombinovať a tak môžu vznikať priamo v centrách zaujímavé formy spolupráce. V jednej miestnosti plnej pracovitých freelancerov je možné nájsť mnoho ponúk na uplatnenie vášho talentu. Výmena skúseností, rady, neformálne rozhovory o biznise a dobré tipy sú klasickými rečami pri varení si kávy. Takisto je možné využiť aktivity centier alebo si usporiadať spoločné biznis raňajky, či obedy. 

Nevýhody coworkingu 

Nedostatok súkromia 

Keďže pri coworkingu ide o zdieľanie pracovného priestoru, je potrebné pripraviť sa na menej súkromia. Ľuďom, ktorým sa dobre pracuje v tichom prostredí, môže nedostatok súkromia narušiť produktivitu. 

Otázky bezpečnosti 

Viacero ľudí na jednom priestore znamená aj riziko úniku dát, citlivých informácií. Treba byť preto obozretný a svoj počítač, dokumenty a telefón si strážiť a nenechávať si ho otvorený, v prípade, že od neho odchádzame. Taktiež je potrebné strážiť si svoje poznámky, diár a vytlačené zmluvy a iné citlivé dokumenty. 

Vyrušovanie pri práci 

Viac ľudí = viac ruchov a vyrušovania pri práci, čo môže byť pre niektorých ľudí problematické. Budete si musieť zvyknúť na pracovné návyky iných ľudí, ich spôsob fungovania, možno hlasné telefonovanie a rozprávanie sa s inými ľuďmi v kancelárii

Plusy a mínusy coworkingu závisia aj od subjektívneho pohľadu každého z nás, keďže každému vyhovuje iný štýl práce. Coworking, ako sme uviedli, má však veľa výhod, najmä finančné úspory pre jednotlivcov, ktorí si nemôžu dovoliť samostatné kancelárie. Pre veľa ľudí pôsobia coworkingové priestory motivujúco a produktívne, taktiež ľudia, ktorí nepracujú radi sami a majú radi spoločnosť, sa z coworkingu tešia. 

Na našom webe si tiež môžete pozrieť ponuku coworkingových priestorov v Bratislave po zakliknutí možnosti „coworking“.

Zdieľajte článok

Mgr. Zuzana Gurová
Mgr. Zuzana Gurová
Head of Marketing, Slovakia

Zuzana má 10-ročné skúsenosti v marketingu a PR v oblasti realít. Je zodpovedná za marketingové, PR aktivity a rozvoj podnikania v Cushman & Wakefield na Slovensku.