Krátkodobý prenájom

Definícia

Ide o zmluvný vzťah prenájmu nehnuteľnosti alebo hnuteľného majetku na dobu určitú, ktorá je bližšie stanovená v nájomnej zmluve. 

Popis

Krátkodobý prenájom nehnuteľnosti je pomerne variabilný, pokiaľ ide o čas, ktorý ho definuje. Ak sa chystáte prenajať si nehnuteľnosť na dovolenku, pravdepodobne pôjde o krátkodobý prenájom. Môže to byť víkend, alebo niekoľko mesiacov. Pri komerčných nehnuteľnostiach môže ísť o niekoľko mesiacov alebo 1-2 roky. Za dlhodobý prenájom sa zase zvyčajne považuje šesť mesiacov alebo dlhšie časové obdobie. Pri komerčných nehnuteľnostiach hovoríme o období min. 3 rokov. Niektoré spoločnosti pri dlhodobom prenájme uzatvárajú zmluvy na 5, ba dokonca aj 10 rokov z dôvodu vyjednania si lepších podmienok a dlhodobých plánov firmy.

Aké sú rôzne typy krátkodobých prenájmov?

Krátkodobé prenájmy sú určitým druhom flexibilných prenájmov. Krátkodobé prenájmy sa aplikujú na celé domy, byty, jednotlivé izby alebo aj čoraz viac rozšírený spôsob, a to prenájom kancelárií.

Výhody krátkodobých prenájmov

Ako prenajímateľ nehnuteľnosti na krátkodobý prenájom nie ste viazaní žiadnymi zdĺhavými zmluvnými povinnosťami. To je výhodné pre sezónne zvyšovanie nájomného. Vlastník môže tiež meniť podmienky nájomnej zmluvy na mesačnej báze, pokiaľ je nájomca upozornený.

Existuje tiež niekoľko vynikajúcich výhod pre tých, ktorí si potrebujú nehnuteľnosť prenajať na obmedzený čas. Jednou z hlavných výhod je to, že takéto priestory väčšinou bývajú plne vybavené. Nemusíte teda investovať žiadne ďalšie financie do nábytku a zariadenia kancelárie.

Nevýhody krátkodobých prenájmov

Ako vlastník nehnuteľnosti môžete na základe zmlúv o krátkodobom prenájme zažiť mesiace s prázdnymi nehnuteľnosťami. Viac meniacich sa nájomníkov tiež znamená väčšie opotrebovanie vašej jednotky, čo spôsobuje nákladné opravy.

Zo strany nájomcu je najväčšou nevýhodou krátkodobého prenájmu cena. Krátkodobé prenájmy sú zväčša drahšie ako dlhodobé. Väčšinou platí, že čím kratší je prenájom, tým väčšia bude cena nájmu.

Zdroj: Dreamstime.com
Zdroj: Dreamstime.com

Share this article